Skip to main content

 Az ekcéma (vagy orvosi nevén atópiás dermatitisz) egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amelyre jellemző a száraz, viszkető, kipirosodott és irritált bőr. Gyakran hullámzó lefolyású, vagyis időnként fellángol, máskor enyhül.

 A legfőbb probléma nem csupán a felszíni tünetekben rejlik, hanem abban, hogy az ekcéma a bőr védelmi rendszerét, a bőrbarriert is meggyengíti. A bőrbarrier olyan, mint egy természetes pajzs, ami: megakadályozza a vízvesztést a bőrön keresztül, és távol tartja a kórokozókat, allergéneket, irritáló anyagokat.

 Ekcémás bőrön ez a barrier megreped, elvékonyodik, vagy nem működik megfelelően. Ennek következményei, hogy a bőr sokkal gyorsabban kiszárad, mert nem tudja megtartani a nedvességet, és gyulladásos reakciók léphetnek fel, ha az irritáló anyagok bejutnak a bőrbarrierbe. Ilyenkor a bőr érzékenyebbé válik szinte minden külső hatásra – legyen az egy erősen lúgos szappan, ruhaanyag, por vagy időjárás.

 Ezért az ekcéma kezelése nem csak a tünetek enyhítéséről szól, hanem a bőrbarrier célzott támogatásáról és újjáépítéséről is. 

 Szappan vagy tusfürdő?

Ha nem muszáj, akkor egyik sem! Pontosabban:  ha nem kerül további szennyeződés az ekcémás bőrfelületre egyáltalán nem szükséges a kezelés időtartama alatt állandóan tisztogatni.

De ha szükségessé válik, akkor mindenképpen megfelelően beállított 5.5 PH-val rendelkező tisztítószert javasolt használni. Miért is? Mert a bőr felszínén lévő savköpeny 5.5 pH-jú természetes savasságú, amely védi a bőrt a kórokozóktól, segíti a bőrbarrier regenerálódását, és fenntartja a megfelelő mikrobiom-egyensúlyt. A vegyszerek, vagy a túlzottan lúgos kémhatású anyagok felborítják ezt a finom egyensúlyt, különösen ekcémás bőrön, ahol a barrier eleve sérült. Ezért kulcsfontosságú, hogy pH-semleges vagy enyhén savas, kímélő, természetes alapú lemosókat válasszunk.

A natúr szappanok sajnos, bármennyire is adalékanyag mentesek és csak természetes alapanyagokból állnak, a PH-jukat igen nehéz 7-es érték alá tornázni, még akkor is, ha extrém módon túlzsírozzuk a szappant. Ettől függetlenül van, aki a szappanra esküszik: kinek mit bír a bőre…

Miért segítenek a zsírosolajok?

A zsírosolajok, különösen a hidegen sajtolt, természetes növényi olajok, segítik a bőrbarrier helyreállítását, mert hasonlóak a bőr természetes lipidjeihez (az ún. epidermális lipidekhez, melyek a bőr szarurétegében, a stratum corneusban képződnek). A zsírosolajok a legalkalmasabbak arra, hogy jól beépüljenek a bőrsejtek közé és regenerálják a szaruréteget. Emellett omega-zsírsavakat tartalmaznak, melyek gyulladáscsökkentő és sejtregeneráló hatásúak, védőréteget képeznek a bőrön, meggátolják a vízvesztést, és nyugtatják a viszkető, húzódó bőrt.

Illóolajok: természetes, de ekcéma esetén nem a barátunk!

Bár az illóolajok természetesek, ez nem jelenti azt, hogy automatikusan jók is érzékeny, gyulladt, sérült bőrre. Az illóolajok nagy koncentrációban tartalmaznak aktív vegyületeket (terpéneket), amik akár bőrnyugtatók is lehetnek – de az ekcémás, sérült, egyébként is irritált bőrön tovább ronthatják a helyzetet.

A terpenoidok a növény természetes védelmi funkcióját ellátó, vagy éppen rovarokat bevonzó illatanyagai, amelyeket az emberi bőr szarurétege nem tartalmaz. A matek egyszerű: bőrsérülés esetén hasonló a hasonlót gyógyítja, tehát a zsírosolajok hiányát a szarurétegben nem jelen lévő terpének nem fogják pótolni. 

Leave a Reply